Ana Sayfa | Yardım
 
   

Hizmetler  |  Destek  |  İletişim  |  Kariyer  |  Ara  |  Site Haritası
Ana Sayfa / Hizmetler / Kurumsal
 

Kurumsal Hizmetler

İletişim teknolojileri, son yıllarda en önemli gelişim gösteren sektörlerin başında gelmektedir. Bu gelişim süreci, iletişimin her alanında olduğu gibi kurumsal boyutta da kendini göstermiştir. Bugün gelinen noktada, yani ağ ekonomisi dünyasında kurumsal iletişim ağları da yeni bir boyut kazanmış, birçok yeni teknoloji, standart ve uygulama hayata geçmiş, kurumsal iletişim ağlarına yönelik katma değerli hizmetlerin sayısında inanılmaz bir artış gözlenmiştir.

Elektronik iş, iletişim ağlarının gelişimindeki en önemli faktörlerden biridir. Her ne kadar iletişim ihtiyacı işletmelerin her zaman öncelikli ihtiyaçları arasında olsa da bugün artık işletmeler çok farklı kanallardan çok farklı taraflar ile iletişimde bulunmak durumundadır. Bunun yanı sıra veri miktarındaki inanılmaz artış da bu verilerin çok daha doğru kanallardan ve etkili biçimde iletilmesini gerektirmektedir.

İşletmelerin, kendi ihtiyaçları çerçevesinde iletişim ağ yapılarını oluşturmaları ve işletme içerisinde iletişim kurulacak her noktada bu ağ yapısını kullanılabilir kılmaları oldukça önemlidir. Gerek hızla gelişen teknoloji gerekse ağ yapılarının değişen özellikleri, işletmeleri iletişim ağ yapılarını seçerken belli başlı noktalara dikkat etmeleridir. Bir iletişim ağı yapısının temel özellikleri şunlardır:

Güvenilirlik: İşletmeler için kurumsal iletişim ağı yapısı, artık en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Eskiden basit bir iletişim şebekesi olarak görülen bu yapı, günümüzde kritik öneme sahip bir platform oluşturmaktadır. Bu nedenle iletişim ağından beklenmesi gereken en önemli özellik sürekliliktir. Günümüz ağ ekonomisi içerisinde bir noktada meydana gelecek kesinti ve oluşacak downtime’lar hem işletmeyi hem de bu işletme ile birlikte çalışan diğer işletmeleri etkileyecek, önemli zararlar verebilecektir.

 

Ölçeklenebilirlik: İşletmelerin ihtiyaçlarının boyutu ve iletilen verinin hacmi her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bazı durumlarda tepe noktasına ulaşan iletişim kapasitesinin taşıyacak yapıda bir ağın önemli özelliklerinden biri de ölçeklenebilirliktir. Gelişen ihtiyaçlara ve artan iletişim kapasitesine paralel olarak ağın da genişleyebilmesi ve talebi karşılayarak darboğaz oluşumuna meydan vermemesi gerekmektedir.

Yönetilebilirlik: Ağ yapıları karmaşıklaştıkça ve kullanılan uygulamalar arttıkça bu yapıların etkin yönetimi de sorun olmaktadır. Bir ağ yapısının, merkezi bir yönetim mantığı çerçevesinde kolay yönetilir olması ve sistemin izlenmesi, analizi ve yönetimine yönelik araçlarla desteklenmesi gereklidir.

Güvenlik: İşletmnin birçok kritik sürecinin üzerinden geçtiği, önemli bilgilerin taşındığı ağ yapğıları çeşitli saldırılara ve suistimallere karşı en üst seviyede güvenlik özellikleri içermelidir.

Kurumsal ağ yapılarında son yıllarda en önemli eğilimlerden biri IP Hizmetleri olarak adlandırılan hizmetlerin ağ sistemlerinde önem kazanmasıdır. Günümüzde ağ yapılarının taşıma kapasitesi geliştikçe ve başta IP olmak üzere standartlar oturdukça bu gelişmeler çerçevesinde işletme ihtiyaçlarına yönelik yeni hizmetler oluşturulmaktadır. İletişim ihtiyacını en üst seviyede karşılamaya yönelik bu hizmetlerden başlıcaları VoIP, veri konferans sistemleri, anlık mesajlaşma, yüksek hızda bağlantı hizmetleri, VPN sistemleri ve danışmanlık hizmetleridir.

Türkiye geneline yayılmış erişim noktaları sayesinde Sim Net; geniş iletişim ağı üzerinde müşterilerine LAN (Local Area Network), WAN (Wide Area Network) ve Internet hizmetleri sağlamayı amaçlamaktadır.


 
 
 
yukarı 
© Sim Net Telekomünikasyon San. ve Tic. Ltd. Şti. 2006 - 2021